Bir Sayfa Seçin

Yazılım Uzmanı, Yazılım Mühendisi veya Yazılım Geliştirici.

Yazılım mühendisi, yazılım uzmanı, yazılım geliştirici, programcı gibi pek çok terim bulunmasına rağmen genel olarak yazılım uzmanı, yazılım geliştirme sektöründe kabul görmüş bir tanımlamadır.

Yazılım mühendisi, bilgisayar veya yazılımın çalıştığı her ortam içinde yazılım ve sistemlerin tasarım, geliştirme, bakım, test ve değerlendirme gibi mühendislik prensiplerini uygulayan kişidir.

Yazılım uzmanı yukarıdaki tanımın dışında, pratik hayatta belirli bir yazılım/yazılım alanı konusunda uzmanlaşmış kişiler için de kullanılmaktadır.

Mühendislik veya uzmanlık kavramları birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Yazılım geliştirici; (ingilizce Software Developer, Software Programmer) ise yazılımı geliştirmek için bizzat kodlama yapan kişidir.

Küçük ve orta projelerde genelde programcı ve yazılım mühendisi aynı kişi olmaktadır. Büyük yazılım projelerinde ekip içerisinde farklı rollerde uzmanlıklar bulunmaktadır.

Web developer, web tabanlı uygulamalar geliştirenler için kullanılmaktadır. Web geliştiricisi olarak pek yaygınlık kazanmadığından, yazılım gelişitirici veya yazılım uzmanı tanımı daha çok kullanılıyor.

Yazılım uzmanı olmak isteyenler Yazılım Uzmanı Olmak İsteyenlere Tavsiyelerim yazımı okuyabilirler.

Pin It on Pinterest

Share This