Bir Sayfa Seçin

Bugünlerde herkes websitesi yapıyor. Öğrenciler, grafik şirketleri, bilgisayar firmaları … saymakla bitmiyor. Her gün posta kutunuza düşen epostalar içerisinde “30 dakikada 150 TL ye web sitesi” gibisinden mesaj aldığınız oluyor mu ? Bana bu tür mesajlar geliyor. Düşünmeden yaptırılan web sitenizin işinize ne kadar zarar verdiğini hiç düşündünüz mü ? Basit web sitesi yaptırmanın sakıncalarını inceliyoruz.

Basit web sitesi nedir ?

Biraz dikkat ederseniz bütün şirketlerin siteleri birbirine benziyor. Rakip siteleri yanyana getirdiğinizde bazen kullanılan cümleler bile benzerlik gösteriyor. Amaçsız yazılmış içerik, “vizyon, misyon” jargonlarıyla süslenmiş allı pullu bir görünüm. Genelde bu tür sitelerin bir tek amacı vardır. Kartivizit yerine geçerler. Web sitesinin adresini bilen birkaç dakika vakit geçirir, iletişim bilgilerine bakar. Düz web sitelerinin başlıca eksikleri şunlardır:

  • Düz web siteler yararsız ya da etkisi düşüktür.
  • Müşterinizi eğitmezler, sizin hakkınızda güven duymalarınızı sağlamazlar.
  • Google gibi arama motorlarında görünmezler.Arayan bulamaz.
  • En önemlisi ziyaretçileri, potansiyel müşteriye dönüştürme becerileri yoktur.
  • Satın alma amacıyla gelen müşterinin ürün hakkında birkaç fotoğraftan başka bilgiye ulaşamaz.
  • Websitenizdeki güncel olmayan bilgi size satış kaybettirebilir.

Ziyaretçi web sitenize uğraşmış olsa bile sizinle irtibata geçecek bir neden göremediğinde derhal google’ın arama satırına geri dönüş bir başka kelimeyi deneyecek ya da sonraki rakip siteye geçecektir.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez

Bir web sitesi yapılacak e-pazarlama faaliyetinin önemli bir parçasıdır. Web sitesini rastgele hazırlayıp sonra da posta kutunuza sipariş yağmasını bekleyemezsiniz. B2B pazarlamanın en önemli unsuru öncelikle bir plan yapmaktan geçer. Bu plan satışını yapacağınız ürün veya hizmetin özelliklerini, hedef müşteri kitlenizin profilini de içermelidir. Web siteniz hedef müşterinizin ihtiyaçlarına ve aradığı bilgilere göre tasarlanmış olması gerekir. Hedefleriniz olmadan yaptıracağınız bir web sitesi anlamsız bir yatırımdır.

Basit web sitesi pazarlamada size yardımcı olamaz

Pazarlama bir yatırımdır. Web sitesi bu yatırımın önemli bir parçasıdır. Örneğin satış elemanınız müşteriye gittiğinde web sitenizle aynı bilgiyi paylaşıyor mu ? Müşteriniz muhtemelen satış personelinizle görüşmeden web sitenize şöyle bir bakacaktır. Satıştan önce müşterinizin sizin hakkınızda ne düşünmesini istersiniz ? Eğer size güven duymalarını istiyorsanız müşterilerinize basit bir web sitesinen fazlasını vermelisiniz. Onları ürününüz ile ilgili eğitmeli, satın alma kararlarına yardımcı bilgilerle donatmalısınız. Rakibiniz bunu yapmıyorsa muhtemelen bir adım öne geçersiniz. Tam tersi konumdaysanız hemen harekete geçmelisiniz.

Etkileyici olmayan, pazarlama planı ve stratejisi ile hazırlanmamış, müşterinizin ilgi alanlarına hitap etmeyen bir web sitesi, ciddi bir iş toplantısına tişört ve terlikle gitmek gibidir.

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Aboneliğiniz başarıyla alındı!

Pin It on Pinterest

Share This