Bir Sayfa Seçin

Günümüzde yaşanan zorlu rekabet ortamı iş dünyasını zorluyor. Ürün ve hizmetlerin kalitesi birbirine benziyor. Alıcılar da karar verirken en düşük fiyat istiyorlar. Buna “sıfır kar baskısı” deniyor. Firmalar için karlı satış yapmak için her geçen gün daha çok zorlaşıyor. Gelişmiş ülkelerde şirketler e-pazarlamaya geçiyor.

Biraz tanımlama bilgisi verelim:
İnternet üzerinden yapılan pazarlamaya online pazarlama, e-pazarlama ve dijital pazarlama adı veriliyor. Şirketler arası yapılan pazarlama B2B Pazarlama (B2B Marketing, Business to Business Marketing) ile şirketler interneti karmaşık ürünlerini pazarlamak için kullanıyor.

Dijital pazarlama ülkemizde yeterince bilinmiyor
Ülkemizde bu metodların yeni olması, yeterli türkçe kaynağın ve pazarlama ajansının bulunmaması pek çok şirketi B2B pazarlamanın nimetlerinden yoksun bırakıyor.

Eğer bu konuda kararsızsanız işte size dijital pazarlama yapmanız için 10 neden.

1. Geleneksel pazarlama metodları pahalı ve ektisiz

Fuar ve reklam harcamaları pahalıdır:

 • Broşür veya katalog bastırırsınız.
 • TV veya gazetede reklam verirsiniz.
 • Fuar organizasyonlarına katılırsınız.

Sonuçta kaç müşteri ile görüşürsünüz ?

 • Gazete, TV, dergi reklamlarının izlenme oranlarını ölçemezsiniz.
 • Siz de biliyorsunuz ki TV reklamı çıktığında kanal değiştirirsiniz. Gazetedeki reklamlara göz ucuyla bakarsınız.
 • Randevu yolu ile yapılan çalışmalar zaman ve ulaşım maliyetleri olduğu kadar ulaşabildiğiniz müşteri sayısını da sınırlar.
 • Katalog ve broşürler ise basıldığı gün geçerliliğini yitirir ve yeni ürünler piyasaya çıktığında yenisini basmak ek maliyet demektir.

Geleneksel pazarlama metodları kaynaklarınızı ölçüsüzce harcar, ancak geri dönüşümü çok düşüktür.

bozuk bisiklet

2. Basit web sitesinin pazarlama faaliyetinize katkısı çok düşük

Kartvizit olmaktan öteye geçmeyen web siteleri heryerde. Pek çok firma ile görüşmemde web sitelerinden müşteri kazanamadıklarından yakınıyorlar. Ben buna hiç şaşırmıyorum. Çünkü web sitelerinin çoğu arama motoru optimizasyonu yapılmamış, talep yaratma fonksiyonu olmayan, yok denecek kadar az içeriğe sahip siteler. Bu konuda daha detaylı bilgi için Reklamın kötüsü olur. Basit web sitesi kaybetirir. yazımı okuyabilirisiniz.

3. Müşteriler aradıkları ürünleri internet üzerinde arama yaparak satın alıyorlar

Günümüz müşterileri artık daha akıllı. Bir ürün ya da hizmet almak istediklerinde (muhtemelen sizin de yaptığınız gibi) google arama kutusundan bir gezintiye çıkarak web sitelerini dolaşıyorlar. Ürünleri, fiyatları ve satıcıları birbirleriyle kıyaslıyorlar. Amaçlarına en uygun ürünü, güven duydukları satıcıdan almayı tercih ediyorlar. Artık satıcı firmaların rakipleri sadece bir tık uzakta. Müşteriler de bunu çok iyi değerlendiriyorlar.

4. Şirketler blog açarak sektörlerinde güvenilir bir konuma ulaşıyorlar

Şirketler müşterileri için faydalı olacak yazılar yayınlıyorlar. Satın alırken dikkat edilmesi gereken konuları, satın alırken kazıklanmamaları için püf noktalarını paylaşıyorlar.

 • Bahçe ürünleri satan bir şirket, “bahçe bakımı ile ilgili faydalı bilgileri”,
 • Mobilya satan bir firma “iyi bir mobilya satın alırken nelere dikkat edilmesi”

Yapılan araştırmalara göre:

 • Tüketicilerin 70%’i içerik pazarlama (content marketing) sonunda kendini şirkete daha yakın hissediyor.
 • Müşterilerin %82’si firma hakkında daha pozitif düşünüyor.

Şirketler blog açarak sektörlerinde daha prestijli ve güven duyulan markalar haline geliyorlar.

5. İçerik pazarlama kalifiye müşteri kazandırıyor

İnsanlar, arama motorlarını ve sosyal medyayı ilgilendikleri ürün veya hizmetleri bulmak için kullanıyorlar. Şirketler için bu durum, ürünleriyle ilgilenen müşteriler anlamına geliyor. Satın almaya hazır kalifiye müşteriler kazanıyorlar. Bunun geleneksel pazarlama metodları ile ne kadar zahmetli olacağını bir düşünün.

6. Talep yaratma ve bakım, geleneksel metodlardan daha etkili

Müşterilerin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarınayönelik içeriklerle ziyaretçiler eyleme yönlendiriliyor. Potansiyel müşterilerin satın alma kararını destekleyen, kolaylaştıran ve hızlandıran talep yaratma ve bakım metodları kullanılıyor. Satış ekibinin email kutularında talepler toplanıyor. Tamamen websitesi üzerinde yapılan çalışmalar, geleneksel metodlara göre daha çok müşteriyi web sitesine çekiyor. Müşteriler ilgilendikleri alanda daha fazla faydalı bilgiye ulaşırken, şirketler yeni müşteriler kazanıyorlar.

7. Geleneksel pazarlamaya göre daha az emek harcanıyor

Bilinen pazarlama metodları personel ve firmanın pazarlama maddi imkanları dahilinde yürüyor. E-pazarlama yapmak için firmaların ihtiyacı doğru hazırlanmış pazarlama planı ve strateji ile oluşturulmuş bir web sitesi ve müşterilerin ihtiyacına yönelik hazırlanmış içerik. Websitesi onbinlerce potansiyel müşteriye aynı anda hizmet veriyor.

8. İçerik pazarlama marka farkındalığını arttırıyor

Sektörde müşteriler aradıkları alanda buldukları içerik sayesinde firmanızı tanıyorlar. Marka bilinirliğiniz artıyor. Sosyal medyada insanlar sevdikleri markalar konusunda konuşmayı seviyorlar. İçerik pazarlamanın uzun vadede faydası marka bilinirliğinizi arttırmak oluyor.

9. Şirketler e-pazarlama ile daha fazla kişiye ulaşıyor

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı arttıkça mobil pazarlamanın önemi de her geçen gün artıyor. Artık insanlara ulaşmak için bilgisayar başında olmalarına gerek yok. Hareket halinde olan herkese ulaşmak mümkün oluyor.

uluslararası iş dünyası

10. İhracatçı firmalar, yurt dışında yerel pazarlama yapabiliyor

İhracatçı firmalar için hedef pazarlarındaki ülkenin dilinde içerik oluşturmak o pazarda etkinliğini arttırıyor. Muhtemel müşterinin yerel dilinde yapılan içerik pazarlama ve arama motoru optimizasyonu çalışması ile hedefi 12’den vurmayı sağlıyor.

Sonuç

E-pazarlama metodları ile şirketler milyonlarca internet kullanıcısına ulaşarak marka bilinirliğini arttırıyor, yeni müşteri kazanıyor ve satışlarını arttırıyorlar. E-pazarlama günümüzde rekabette öne geçmek için etkili bir yöntem.

Siz ne düşünüyorsunuz ? Şirketiniz için e-pazarlama faydalı olabilir mi ?

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Aboneliğiniz başarıyla alındı!

Pin It on Pinterest

Share This