Bir Sayfa Seçin

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama Kitabı | Yazan: Ertan Kayalar

Giriş: Dijital Pazarlama Nedir ?

Bazıları için internet gerçek olmayan bir dünyadır. Aslına bakarsanız bir anlamda da öyledir. Ancak iş ticaret yapmaya ve para kazanmaya geldiğinde işler değişir. Dijital pazarlamada herşey sanal olabilir fakat kazanılan para gerçektir. Öylese Dijital Pazarlama Nedir sorusunun cevabını vermeye başlayalım.

İnternet pek çok seçeneğin bulunduğu bir dünya. “Google Reklamları ile başlayalım.” veya “Facebook sayfası açalım.” önerilerini duyabilirsiniz. Ancak işe başlamadan temelleri öğrenmek gerekiyor. Eğer, deneme yanılma ile plansız programsız girişirseniz kolayca yolunuzu kaybedebilirsiniz.

Yeni bir bakış açısı ile yaklaşmak gerekiyor. Geleneksel pazarlamayı yaparken dikkat etmediğimiz detaylar önem kazanıyor. Örneğin, ürün ve hizmetlerinizi arayanlar Google ile bir tıklama kadar size uzaktalar. Ancak, web sitenize geldiklerinde bir tıklama ile geri dönebiliyorlar. Web sitenize ilk kez geldikleri saniyeler çok değerli. Yanlış yaparsanız kaybediyorsunuz.

İnsan Merkezli Düşünün

Dijital pazarlama çalışmanız insanların duyguları, eğilimleri ve eylemleri ile etkileşim halindedir. Birşeyler yaptığınızda insanlar buna tepki verir. Olumlu bir cevap verebilecekleri gibi görmezden gelebilirler. İnsandan insana yapılan, bağlantı kurma çalışmasıdır.
Pazarlamanın merkezinde müşteri vardır. Müşteri ne istiyor ? Nasıl düşünüyor ? Nelere değer veriyor ? Bu konuyu Bölüm 2 de ayrıntılarıyla anlatağım.

Dijital Pazarlama Neden Avantajlı ?

Milyarlarca kullanıcının internette olmasını bir potansiyel olarak saymazsak dijital pazarlamanın 2 önemli avantajı bulunuyor:

1) Hedeflediğiniz kitleye yönelik yapılabilmesi
Hedef kitlenizi belirlediğinizde, internet araçlarını kullanarak bu kitleye ulaşabilirsiniz. Onlarla etkileşime girebilirsiniz. Bu geleneksel pazarlamada bulunmayan bir özellik. Basılı bir gazete reklamını “sadece mesleği doktor olanlara göster” şeklinde bir reklam çalışması yapamazsınız. Oysa ki, LinkedIn’de meslek gruplarına göre sınırlandırma yapabilirsiniz. Hedeflediğiniz kitle ev hanımları ise, onlara yönelik web sitenize içerikler koyarak, size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

2) Eylemlerin ve hedeflere ulaşımın ölçülebilir olması
Bir markette herhangi bir müşteri bir ürünü alıp sepete atmadan yerine geri koyabilir. Kimsenin bundan haberi olamayacaktır. Ancak sanal dünyada, ziyaretçinin her hareketi kayıt edilebilir. Hangi sayfaları açtı ? Hangi ürünlere daha çok baktı ? Hangi linke tıklayarak devam etti ? Bu verilere göre ziyaretçinin neler düşündüğünü, ilgilendiklerini öğrenerek daha çok satış yapmak için bilgiler elde edilebilir. Ölçmenin gücü büyüktür.

Bir şeyi ölçemiyorsanız, onu bilmiyorsunuz demektir. Kont Kavur

Ayrıca, hedeflerinizi de ölçebilirsiniz. Örneğin, yeni üye kaydı almak istediğiniz bir web siteniz var diyelim. Kampanya süresi boyunca ne kadar üye aldığınız ölçebilirsiniz. Ziyaretçilerden bir form doldurmalarını veya bir dosya indirmelerini isteyebilir ve bunları ölçebilirsiniz. Hedeflere ne kadar ulaştığınızı, hangi metodların çalıştığını, hangilerinin çalışmadığını tespit ederek daha doğru ilerlersiniz.

AIDA kuralı

İnsanlar satın almadan belirli aşamalardan geçerler. Kısaca AIDA (Awareness, Interest, Desire, Action) adlandırılan bu kavramı türkçeleştirirsek, Farkındalık, İlgi, Arzu ve Eylem karşımıza çıkıyor.

Gözümüzde canlandıracak olursak, bir mağazanın önünden geçiyorsunuz. Virtrinde bir kazak gördünüz. Bu aşamada ürünün farkına vardınız. Kısa bir süre inceledikten sonra yakından bakmaya karar verdiniz. Belki de içeri girip kazağı incelediniz, test ettiniz. Bu noktada ilgi aşamasına geldiniz. Henüz satın alma gelmediniz. Satın almak için kazağın renk, beden, kullanışlılığı ve fiyatı gibi unsurlarını incelediniz. Eğer vardığınız sonuç satın almak ise tebrikler arzu aşamasına ulaştınız. Artık son eylem olarak da parayı verip kazağı almak kaldı.

Bir diğer kavram da satış hunisi (sales funnel) dir. AIDA aşamalarına benzer şekilde müşteri adaylarını huninin üstünden attığınızı hayal edin. Marka ile bir dizi etkileşimden geçtikten sonra sonuçta satın almaya hazır müşteriler elde etmek için yapılan çalışmalardır.

Bütün bunları neden anlattım ?
Çünkü dijital pazarlama ile internette yapılan da bunun bir benzeridir. Sizi arayan müşteri adaylarının karşısına çıkmak, o kişileri web sitenize davet etmek ve satın almak için ikna çalışmaları, yukarıda verdiğim kazak örneğinde olduğu gibidir.
Pazarlama sisteminiz sizin ürün ve hizmetlerinizle ilgilenenlerin karşısına çıkarak onları satın almaya yönlendiren bir yapıda kurmalı ve sürekli geliştirmelisiniz.

Farklı olmak gerekiyor

Günümüzde ürünler birbirine benzer. Cep telefonları, bilgisayarlar, arabalar, giyim farketmez. Müşterinin gözünde bu durum aynıdır. Sizin ürününüz ne kadar farklı olursa olsun, eğer fark göremezse sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Rakiplere benzemeyi bırakıp, müşterinin gözünde diğerlerinden ayrılmayı hedeflemelisiniz.


Anahtar Noktalar

  • İnterneti hayal dünyası gibi görmek yanlış bir anlayıştır.Gerçekçi yaklaşmak gerekir. Temelinde insandan insana iletişim vardır.
  • Dijital pazarlama ile hedef kitleyi belirleyebilir ve faaliyetlerinizin sonuçlarını ölçebilirsiniz.
  • İnsanlar satınalmada 4 aşamadan geçerler. Bu dijital dünya için de geçerlidir.
  • Başkalarının yaptıklarını taklit etmeden, farklı olmayı denemeniz gerekir.

« Başa Dön | Sonraki Bölüm »

Pin It on Pinterest

Share This