Bir Sayfa Seçin

Dijital Pazarlama Kitabı

Yeni başlayanlar için başlangıç rehberi

Yazan: Ertan Kayalar | (c) 2016-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.

Neden Dijital Pazarlama Kitabı

 

İnternet milyonlarca kullanıcının bağlandığı büyük bir pazaryeri. Satın alma kararından önce alıcılar internette araştırmalar yapıyorlar, yorumları okuyorlar, birden fazla satıcının fiyatlarını karşılaştırıyorlar, aralarında sohbet ediyorlar. Markalar hakkında yazılar okuyorlar. Ancak pek çok şirket nasıl dijital pazarlama yapılacağını bilmiyor. Pek çoğu web sitelerini broşür gibi kullanıyor. İnterneti bir kaldıraç olarak kullanamıyorlar. Plan ve hedeften yoksun olarak web sitelerini bir amaca bağlı olmadan yenileyerek oldukları yerde sayıyorlar.

 

İnternet girişimciliği son dönemde popülerlik kazanan bir alan. Yeni ve güzel fikirlerle internete adım girişimciler, web sitelerini, mobil uygulamalarını tanıtmak, sanal mağazalarından satış yapmak, para kazanmak istiyorlar. Ancak yeni başlayan (startup olarak da adlandırılıyorlar) bu projeler yeterli kitleye ulaşamadan sessizce mağlubiyeti kabulleniyorlar. Ücretli reklam kanallarına ödenen, plansız ve hesapsız rakamlardan bahsetmiyorum bile.

Dijital pazarlama, yolu internetten geçen herkesin anlaması gereken kavram ve yeni tekniklere sahip.

 

Bu kitap kimler için ?
Bu kitabı internetten pazarlama yapmak, gelirini arttırmak isteyen herkes için bir rehber olması için hazırladım. İster şirketler arası (B2B) isterse tüketice yönelik (B2C) projeniz olsun. Dijital pazarlamanın nasıl yapılması gerektiğini gösteren bu başlangıç rehberin herkes için faydalı olacağına inanıyorum.

 

Ne kadar okunmalı ?
Bu kitap, bölüm bölüm hazırlandı. Her bir bölüm bir diğerinin bilgisinin üzerine hazırlandı. İyi bir pazarlama yatırımı yapabilmeniz için başından sonuna kadar her adımı doğru anlamanız gerekiyor.

Dijital Pazarlama Nedir ?

dijital pazarlama nedirDijital pazarlamayı öğrenmeye başlamadan önce “dijital pazarlama nedir ?” sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. Dijital pazarlamayı daha iyi anlamak için makalemi okuyabilirsiniz.

Oku: Dijital Pazarlama Nedir »

Müşteri Odaklı Düşünün

müşteri odaklı düşünBüyük küçük tüm şirketlerin, markaların gerçek patronları onları satın alan, para veren müşterilerdir. Müşterilerizin ihtiyaçlarını anlamak, sorunlarını kavramak, satın alma kararlarına etki eden unsurları belirlemek pazarlamanın birinci adımdır. Eğer müşterinizi işinizin merkezine koymuyorsanız, para kaybediyorsunuz demektir.

Oku: Müşteri Odaklı Düşünün »

Bir Stratejiniz Olsun

bir stratejiniz olsunGünlük kararlarla hedeflerinize ulaşamazsınız. Bu ay Google Adwords reklamı, sonraki ayda Facebook sayfası açmak ve bir diğeri. Gitmek istediğiniz bir yer belirlemediyseniz, nereye varacaksınız ? Bir strateji ile hareket etmeniz dijital pazarlamanızın başarıya ulaşması ve sürdürülebilir olması için gereklidir.

Oku: Dijital Pazarlama Stratejisi »

Dijital Pazarlama Sisteminizi Oluşturun

pazarlama sistemiGeleneksel pazarlamacılar kampanya kavramı çevresinde düşünür. Akıllı pazarlamacılar ise büyüme kavramı ile düşünür. Gelirlerinizi arttırmak için birbirinden kopuk çabalar yerine pazarlama sisteminizi kurmanız gerekiyor. Bu bölümde dijital pazarlama ile stratejik, planlanmış, ölçümlerle sürekli geliştireceğiniz ve en önemlisi size özel pazarlama sisteminizi nasıl oluşturacağınız göreceksiniz.

Oku: Dijital Pazarlama Sistemi »

Markanızın Hikayesini Geliştirin

marka hikayesiGeleneksel pazarlamacılar kampanya kavramı çevresinde düşünür. Akıllı pazarlamacılar ise büyüme kavramı ile düşünür. Gelirlerinizi arttırmak için birbirinden kopuk çabalar yerine pazarlama sisteminizi kurmanız gerekiyor. Bu bölümde dijital pazarlama ile stratejik, planlanmış, ölçümlerle sürekli geliştireceğiniz ve en önemlisi size özel pazarlama sisteminizi nasıl oluşturacağınız göreceksiniz.

Oku: Marka Hikayesi Yaratmak »

Trafik Yaratın

trafik yaratmaGeleneksel iş dünyasında mağazanızı kalabalıkların olduğu yere açarsınız. Oysa internette web siteniz başlangıçta önünden kimsenin geçmediği boş bir meydandadır.
Dünyanın en iyi ürününe, sanal mağazaya veya bloğuna sahip olabilirsiniz, ancak trafik yaratamıyorsanız, işinizi büyütme stratejiniz sessiz bir şekilde dibe boylar. Bu bölüm ziyaretçileri web sitenize getirecek ücretli veya ücretsiz trafik kazanma yolunu gösteriyor.

Oku: Trafik Yaratın »

Su tesisatını tamir edin, ziyaretçiden müşteriye dönüşüm için çalışın

dönüşüm optimizasyonuTrafik yaratma pazarlama denkleminin sadece yarısıdır. Satışa doğru yönlendiren bir strateji için yatırım yapmalısınız. Dönüşüm optimizasyonu 1) ilk ziyaretçiyi müşteriye dönüştürme 2) ilk defa satın alan müşteriyi tekrar tekrar alan alıcıya dönüştürme işlemidir. Bu bölüm size nasıl olduğunu anlatıyor.

Oku: Dönüşüm Optimizasyonu »

İçerik pazarlaması ile müşterilerinizle bağlantı kurun

içerik pazarlamaİçerik pazarlama blog’tan fazlasıdır. Doğru bir şekilde uygularsanız, makaleler, rehberler (bunun gibi), webinerler ve videolar işinizi güçlü biçimde büyütür. Güven ve mükemmel kalitede içerik yaratmaya odaklanın. En önemlisi de doğru ölçümler kullandığınızdan emin olun. Yatırımınızın geri dönüşümünü arttıracak içerikler oluşturun. Doğru sonuçları ölçün. Bu bölüm nasıl yapıldığını anlatıyor.

Oku: İçerik Pazarlaması »

Dağıtım Kanallarınızı Akıllıca Seçin

dijital pazarlama kanallarıPazarlama çalışmalarınızın başarıya ulaşması için hangi kanalı kullanmanız gerekir ? Google ile Facebook aynı etkiyi yaratır mı ? Dağıtım kanallarını dikkatlice incelemeli, en kolay ve kısa sürede başarıya ulaşmanızı sağlayacak kanalları seçmeniz gerekir.

Oku: Dijital Pazarlama Kanalları »

SEO ile bulunabilir olun

seo ile ücretsiz trafik kanalıYeni ziyaretçiler yaratmak için arama motorları çok güçlü kanallardır. Google başta olmak üzere, Bing ve Yandex, müşterileri ile aralarında iyi bir kullanıcı deneyimi ile bağlantı kurarlar. SEO stratejisinin birinci adımı, ürün ve içeriğinizin arama motorları için en iyisi olduğundan emin olmaktır. İkinci adım ise bu kullanıcı deneyimi bilgisini kullanarak doğru yerde konumlanmaktır. Hileli SEO metodların kullanılması gibi kötü bir ünü de bulunmaktadır. Bu bölüm doğru biçimde nasıl başlayacağınızı anlatıyor.

Oku: SEO »

Ücretli kanalları kullanarak müşteri bulun

arama motoru pazarlamasıArama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM), online reklamcılık (online advertising), tıklama başına ödeme (pay-per-click PPC). Çoğu pazarlamacı bunları birbirinin yerine kullanır. Trafik reklamlarla satın alınır. Bazı pazarlamacılar da uzak dururlar, çünkü maliyetlidirler. Ülkemizde dijital pazarlama denince akla ilk önce geldiğinden, hazırlıksız biçimde girilen bir alandır.

Oku: Arama Motoru Pazarlaması »

Sosyal Medya ile Bağ Kurun

sosyal medya pazarlamaSosyal medya statejiniz Facebook sayfası ve Twitter hesabından ibaret değildir. Eğer doğru biçimde uygularsanız, sosyal medya güçlü bir bağ kurma platformu ve ziyaretçi trafiği kaynağıdır. Her bir sosyal platformda sayfa açmak kolayca düşülebilecek bir tuzaktır. Müşteri ve müşteri adaylarınızın bulunduğu, markanızın kolayca ulaşılabileceği doğru kanallara odaklanmak daha akıllı bir yaklaşımdır. Bu bölümde sosyal medya pazarlama stratejinizi nasıl oluşturacağınızı anlatıyor.

Oku: Sosyal Medya Pazarlama »

Mobil Dünyayı İhmal Etmeyin

mobil pazarlamaİş dünyasındaki pek çok web sitesi mobil trafik için optimize edilmemiştir. Bu ciddi bir sorun. Bütün platformlar için düşünmek zorundasınız. Akıllı telefonlar, tabletler hepsi dahil. Eğer web sitenizi mobil ziyaretçiler için optimize etmediyseniz, büyük ihtimalle para kaybediyorsunuz. Verilerle nasıl mobil yaklaşımı sağlayacağınızı öğrenin.

Oku: Mobil Pazarlama »

Pin It on Pinterest

Share This