Bir Sayfa Seçin

Günümüzde interneti kullanarak satışlarını arttırmak isteyen şirket çok. Ancak şirketlerin websitelerinde yaptıkları yanlışlar say say bitmiyor. Sizler için 16 yıllık internet çalışma hayatımda karşılaştığım hataları derledim. Eğer şirketinizin bir websitesi varsa bu hataları yapıyor olabilirsiniz. Bu hataları ortadan kaldırarak şirketinizin tanıtım ve pazarlamasına etkili bir katkı yapabilirsiniz.

Websitesi açmanın başarılı olmak için yeterli olduğunu zannetmek

En çok eticaret siteleri kuranların düştüğü bu hata aslında hemen her şirket için geçerli. Websitesine sahip olunca müşterilerin siteye akın edeceğini düşünmek. Müşteriyi hesaplamadan mağaza açmaya benziyor. Müşterisi olmayan bir mağaza nasıl batmaya mahkum ise sitedeki ürün veya hizmeti satın almak isteyecek ziyaretçisi olmayan bir web sitesi de ölü doğar.

Web sitenizi kurmadan önce bir plan yaparak müşterilerinizi nasıl kazanacağınızı satışlarınızı nasıl arttıracağınızı planlamalısınız.

Websitesine sadece ürün fotoğrafı koyarak müşterinin satın alacağını zannetmek

Pek çok sitede gördüğüm yanlışlardan birisi de ürün resimleri ve yanında cılız birkaç cümlelik tanımlamalardır. Müşterinin satın alması için bunun yeterli olduğunu zannetmek baştan kaybettiğiniz anlamına geliyor.

Hedefiniz ziyaretçinizi ikna etmek olmalıdır. Ona neden sizin ürününüzü alması gerektiği konusunda sebepler vermelisiniz.

Şirket hakkında neredeyse hiçbir bilgi vermeden satış yapacağını zannetmek

İhracatçı veya üretici firmalar “vizyon-misyon” jargonuyla doldurdukları “hakkımızda” sayfaları aslında son derece etkili bir sayfadır. Şöyle bir düşünün. Kilometrelerce ötede yurt dışında portansiyel bir müşteri adayınız web sitenizi açtı. Sizinle çalışmaya karar vermeden önce firma profili sayfanıza girdi.

Bu noktada neden sizinle çalışması gerektiği konusunda ipuçları vermeniz gerekirken, teknik laflarla veya kendinizi öven kuru sözlerle geçiştirmeyin.

İnternetin bilgi paylaşım ortamı olduğunu unutmak

Websiteleri barındırdıkları özgün içerik ve bu içeriğe gelen ziyaretçiler oranında değerlidir. Ziyaretçiniz paylaşabilecek değerde bir içerikle karşılaşırsa bunu çevresindekilerin görmesi için paylaşmak isteyebilir.

Websitenizin sosyal medya ve diğer paylaşım araçlarıyla bilgiyi paylaşmayı kolaylaştırıcı özelliklerle donatılmasını ihmal etmeyin.

İnternette iş yapma konusunda kulaktan dolma bilgilere itibar etmek, şirket için bu tür bilgilerle karar vermek

Şirketinizin büyüklüğü ne olursa olsun, internet üzerinde herkesin şansı eşittir. Küçük firma büyük firmayı interneti daha iyi kullanarak galip gelebilir. Ancak bunun için doğru bilgiyi uygulamak gerekir. Aksi durumda, zaman, emek ve para kaybından başka bir şey yaşamazsınız. Emin olun pek çok firma bu durumla karşı karşıya.

Müşteri olmayan kişilerden web sitesi konusunda görüşler almak

Bir müşterimle yaptığım görüşmede bana işi ile ilgisi olmayan kişilerden bahsederek websitesini gösterdiğini ve beğenmediklerini söylemişti. Ben de :

“bu kişiler sizin müşteriniz mi?” diye sordum.

Müşteri: “Hayır” cevabını verdi.

“Peki ilerde sizden satın alma yapacaklar mı ?” diyerek devam ettim.

Müşteri: “Hayır, onlar arkadaşım” diyerek cevapladı. Bu cevap karşısında:

“Peki sizden satın alma yapmaycak insanların görüşleri neden sizin için önemli ? Nasıl olsa size para kazandırmayacaklar. Websiteniz konusunda neden müşterilerinize sormuyorsunuz ?” diye sordum.

Websiteniz konusunda size en doğru bilgiyi müşterileriniz verir. Onlar alıcı gözüyle bakarlar. Çevrenizdeki insanlar, müşteri olmayanlar ellerini taşın altına koymayanların yorumları görsel çekicilik, keyfi eleştiriler olabilir. Haklı olmazlar demiyorum. Ama websitenizi müşteri odaklı düşünün. Eş dostun görüşlerine göre değil.

Google’da şirket ismi yazınca web sitesinin çıkmasının yeterli olduğunu zannetmek

Google’da bulunmayı sadece şirket ismi ile yeterli olduğunu zannetmek karşılaştığım diğer hatalardan. Google’da ilk sayfada çıkmak isteyeceğiniz kelimeler, sizi hiç tanımayan ama sizin ürünlerinizi satın almak isterken aradıkları kelimelerdir. Bunlar ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkındaki kelimelerdir. Örneğin “kışlık ayakkabılar” veya “sulama araçları” gibi.

İnternetteki müşteri potansiyelinden haberdar olmamak

Bir lastik tamircisi bana bulunduğu şehirde “lastikçi” olarak bulunmak istediğini söylemişti. Adamcağızın üstü başı yaptığı iş itibariyle toz ve yağ içerisindeyken bu istediği beni şaşırtmıştı. Şaşırtmıştı çünkü pahalı telefonu, bilgisayarları ve her dakika internet erişimi olan pek çok şirket yöneticisinin böyle bir şey istemeyi bırakın, internetteki müşteri potansiyelinden haberdar bile olmaması çok acı.

Websitesindeki ziyaretçi trafiğini takip etmemek

Normal bir mağazanız olsa, içerde kaç kişi var, ceketlerle kaç kişi ilgilendi, pantalonları deneyen kaç kişi oldu, en çok ilgenilen ürün hangisidir, en az ilgilenilen ürün hangisidir, en çok hangi semtten müşteri geliyor, bu tür sorulara cevap bulamazsınız. Ama bir websiteniz varsa bu tür soruların cevabını bilirsiniz. İnternetin sevdiğim taraflarından birisidir bu. Websitenize gelen ziyaretçilerin yaptıklarını inceleyebilirsiniz. Ziyaret edilen ülke, şehir, en çok izlenen sayfalar, sitede ne kadar kaldıkları, arama motorundan hangi kelimeleri arayak geldiklerini öğrenebilirsiniz. Bilgi güçtür. Ancak herkesin bildiğini bilmek bir şey ifade etmez.

Websitenizdeki ziyaretçi bilgileri işiniz ve sektörünüz hakkında çok değerli bilgiler barındırıyor olabilir. Bu bilgileri kullanarak daha çok satış yapmanın yollarını bulabilirsiniz.

Geleneksel reklamların etkili olduğunu düşünerek internet tanıtımını ihmal etmek

Bizim konumuz Dijital Pazarlama olduğu için en çok üzerinde durduğumuz noktalardan bir tanesi internet üzerinden websitesinin tanıtımıdır. İnternet milyonarca müşterinin satın alma kararı vermeden önce araştırma yaptığı bir dünyadır. Bu dünyadaki tanıtım tv, gazete gibi eski moda diğer alternatiflerden daha etkilidir.

Web sitenizi üzerinden etkili tanıtım ve pazarlama tahmin edemeyeceğiniz faydalar sağlayabilir.

Bizim ürünümüz veya hizmetimiz internetten satılmaz

Yıllar önce bir tekstil firmasının yöneticisi ile konuşurken internetteki fırsatları anlatmaya çalışıyordum. Konuşmamı kesip “Ertan bey, bizim müşteri internetten mal almaz.” dedi. Eliyle hareketi göstererek “kumaşa dokunacak, kumaşa” diyerek tamamladı. Cevabı basit biçimde verdim. “Şu anda yurt dışındaki bir firma sizi telefonla arayıp sipariş veriyor, peki telefonda kumaşa nasıl dokunuyor ?”

İnternet üzerinde temel olan müşterinin satıcıyı bulmasıdır. O aşamadan sonra geleneksel metodlar çalışır. Tekstil örneğinden devam edersek, numune çalışması ile iş akışı devam eder. Müşteri ister internetten gelsin isterse başka bir kanaldan farketmez.

Dijital pazarlama metodlarının avantajlarını görmemek ve hatta merak bile etmemek

Dijital pazarlama metodları, sosyal medya pazarlama, içerik pazarlama, arama motoru pazarlama, arama motoru reklamcılığı, email pazarlama vb bir dizi metodlardan oluşur. Bazırlarının etkinliği yüksek iken bazıları düşüktür. Bazıları sektör veya firma bazında daha etkili olabilir. Bunların hangisinin işiniz için etkili olacağını bilmek mümkün olmaz ama profesyonel danışmanlık bu noktada faydalı olabilir.

Size “akıl veren” bu kardeşiniz de internet “internet benim işim değil, ben bilgisayar programcısıyım” demişti. Sonra ne mi oldu. Görüyorsunuz işte. İnternet teknolojileriyle geçen 16 yıl.

Hatalar ders almak içindir. Eğer hata yaptığınızı farkederseniz onu düzelterek olumsuz etkisini ortadan kaldırabilirsiniz. İnternet sürekli öğrenilerek devam eden bir dünyadır. Hatalar düzeltilebilir. Ama henüz bir web siteniz yoksa en iyisi siz bu hataları yapmadan işe başlayın.

Siz neler yapıyorsunuz ? Hangi hataları yaptınız web sitenizde ?

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Aboneliğiniz başarıyla alındı!

Pin It on Pinterest

Share This