Bir Sayfa Seçin

Neredeyse 16 yıldır internet sektöründe çalışıyorum. Bu süre içerisinde sayısını hatırlamadığım web sitesi projesi gerçekleştirdik. Web sitesinin temelde pazarlama departmanının kullanması gereken bir araç olduğunu anlamak zor olmadı. Ancak şirketlere web sitelerini kullanarak satışlarını nasıl arttıracaklarını anlatmakta hala büyük zorluklar yaşıyorum.

Kartvizit sitelerle dolu iş dünyasında kalmayın

Özellikle kobi grubunda kartvizit veya broşür fonksiyonu gören sitelerden geçilmiyor. Ürünler, şirketler hakkında yetersiz ve eksik bilgilerle tıkıştırılmış web siteleri amaçsızca bekliyor.

  • Gelen ziyaretçilerin satın alma ihtiyaçlarına cevap vermeden,
  • Satın almaya yönlendirmeden,
  • Ürün veya hizmet hakkında satın alması için nedenler vermeden

öylece duruyorlar. Eğer birileri web adreslerini bilirse çalışıyorlar. Western filmlerindeki ıssız bir kasaba gibiler. (Çok dramatik oldu)

Hatalar

Bir önceki yazımda iş dünyasında websitesi sahiplerinin yaptığı temel hataları anlattım. İnanın daha fazlası var. Bu hataların yanında bahaneler de bulunuyor. Bizim ürünümüz internetten satılmaz bunlardan sadece bir tanesi.

Önyargılarınızdan kurtulun

Benim ürünüm veya hizmetimin internette alıcısı yok diyenler, önyargılarınızdan kurtulun. İnternet üzerinden her türlü mal veya hizmet satılabilir. Burada internet, alıcıyı ve satıcıyı buluşturan büyük bir pazaryeri gibi çalışıyor. Bazen facebook, twitter gibi sosyal medyada buluşuyorlar. Bazen satıcının websitesinde.

Eskiden fuarlarda buluşurlardı. Şimdi fuara gitmeye gerek yok. Aradığınız firma ve ürün bir google araması uzaklıkta. Artık hemen her şirketin pazarlama departmanları ile aynı ortak noktada buluşuyoruz. Artık geleneksel pazarlama metodları eskisi gibi etkili değil.

Konuya yabancı olmayı bahane etmeyin

Pek çok müşterimden duyduğum bir diğer bahane de “bu konuyu tam bilmiyorum, bana yararlı olacağından emin değilim” yaklaşımıdır. Aslında cevabı da basittir. “Uçağın nasıl uçtuğunu biliyor musunuz ?” Muhtemelen hayır. “Kullandığınız ceptelefonunun nasıl çalıştığını biliyor musunuz ?”. Muhtemelen hayır. Ama yine de uçağa biniyorsunuz ve cep telefonunu kullanıyorsunuz değil mi ?

Bazı işler risk taşır ancak bu riske değecek olan işlerden birisi de web sitenize yatırım yapmanızdır. Şunu bilmenizi isterim ki, web sitesine profesyonel yardım alarak yapacağınız yatırımın getirisi, bir dergiye, bir tv’ye vereceğiniz reklamın geri dönüşünden daha yüksek olacaktır.

satış hunisi

Yeni pazarlama tekniklerinin avantajlarını kullanın

Artık alıcılar tv’de reklam seyretmek istemiyor. Gazete ve tv reklamlarını görmezden geliyor. Yeni nesil reklam ve pazarlama teknikleri; potansiyel alıcının karşısına ihtiyaç duyduğu anda çıkıyor. Yani google’da ilgili ürünü ararken veya sosyal medyada o ürün ile ilgili konuşurken bir tavsiye linki olarak çıkıyor. O zaman alan memnun satan memnun oluyor.

Alıcılar satın almak istedikleri ürün veya hizmet hakkında bilgi alabilecekleri kaynaklar arıyor. Bu konuda bilgi veren siteleri seviyorlar, güven duyuyorlar. Kullandığımız Inbound pazarlama tekniği ile müşterinin güven duymasını sağlayan, satın alması için ona sebepler sunan içerikler en etkili metodların başında geliyor. Sosyal medya pazarlama ile insanlar sosyalleşirken merak ettikleri ürünler hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Satın almaya zorlamak yerine kendileri satın alma kararlarını veriyorlar. Dijital pazarlama tekniklerini kullanarak rekabet avantajınızı arttırabilirsiniz.

Web sitenizin size para kazandırmasındaki en büyük engel yine siz olabilirsiniz.

İnsan psikolojisi bilmediği bir alana girmekten çekinir. Ki bu doğaldır. Ancak atalet içerisinde etksiz kalmak iş dünyasında faydalı bir davranış değildir.

Düzenli müşteri aramak artık günümüzün rekabetçi ortamında bir lüks değil zorunluluktur. Şu anda çalıştığı firma ile çalışmaktan memnun olmayan yeni alternatifler arayan, sizin ürettiğiniz veya satışını yaptığınız ürünlerden almak isteyen sayısını tahmin edeceğinizden çok daha fazla müşteri adayınız sizi arıyor olabilir. Bunun önündeki tek engel de siz olabilirsiniz. Farkında olmadan çeşitli bahane ve hatalı önyargılarla para kazanmanızın önündeki engel siz olabilirsiniz.

Risk almaktan korkmayın

Her zaman söylediğim şey, doğru dijital pazarlama metodlarını kullanarak şirketinizin ihtiyaç duyduğu yeni müşterileri kazanmak zor değil. Bunun için öncelikle buna sizin inanmanız gerekir. Ya da şöyle diyelim; bırakın, web siteniz size para kazandırsın.

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

Aboneliğiniz başarıyla alındı!

Pin It on Pinterest

Share This